"Piąta pora roku" - N.K.Jemisin

Cześć
Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejną recenzje. Tym razem będzie to książka N.K.Jemisin, która jest laureatką nagrody Hugo!


Polski tytuł: Piąta pora roku
Oryginalny tytuł:
The Fifth Season
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Autor: N.K.Jemisin
Cykl:
Pęknięta Ziemia (tom 1)
Liczba stron: 440
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 23.11.2016
Kategoria: fantastyka
Ocena: 10/10

"Wiosna, Lato, Jesień, Zima; Śmierć jest piąta, wszystko spina."

Bezruch to kraina ciszy i gorzkiej ironii zbudowana na gruzach dawno zapomnianych cywilizacji. W końcu w krainie tej dochodzi do zapowiadanej katastrofy, która zdarza się co kilkaset lat. Gdy kontynent zostaje rozdarty na dwie części przez wybuchy wulkanów i różnorodne  ruchy sejsmiczne  nastaje zima zbyt długa by przetrwały rośliny czy zwierzęta, dlatego mieszkańcy nazywają ją Piątą Porą Roku. 

Dla czterdziestodwuletniej Essun to jednak nie jedyny powód do zmartwień. Jej świat skończył się w chwili, kiedy zobaczyła martwe ciało trzyletniego synka, którego własny ojciec pobił na śmierć. Ale to nie wszystko. Zniknęła także jej córka. Zrozpaczona kobieta postanawia wyruszyć na poszukiwania dziewczynki gotowa zrobić dosłownie wszystko, aby ją odnaleźć i dokonać zemsty. 

Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Nigdy wcześniej nie słyszałam o twórczości N.K.Jemisin, więc nie byłam przekonana do sięgnięcia po "Piątą porę roku", ale w końcu zdecydowałam się przeczytać jej nową powieść i bardzo się z tego cieszę, ponieważ jest to kawał niesamowitej lektury.

W niepowtarzalnym świecie wykreowanym przez Jemisin wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi zdarzają się przez prawie cały czas. Dla mieszkańców nie jest to nic dziwnego. Jedni są na to bardziej przygotowani, a inni mniej, dlatego czasem zdarzają się tak  potężne katastrofy, że zabijają ogromną liczbę ludzi. Mieszkańcy ciągle zadają sobie jedno pytanie: "A co jeśli tym razem Piąta Pora Roku nigdy się nie skończy?" 

W krainie Bezruch istnieją także ludzie, którzy posiadają niezwykły dar jakim jest  władanie procesami geologicznymi. Określa się ich mianem górotworów, ponieważ niektórzy z nich nie potrafią panować nad swoimi zdolnościami. W społeczeństwie traktowani są jako gorsza odmiana człowieka, która ma za zadanie służyć "normalnym" ludziom.

W tym wszystkim znajdują się nasze główne bohaterki. Bardzo zaskoczył mnie fakt, że Essun to nie jedyna osoba, której losy możemy śledzić. Oprócz niej poznajemy także losy małej Damai - dziewczynki, która (jak się okazało) jest górotworem, a rodzice przerażeni jej nietypowym darem postanawiają oddać ja do Fulcrum, gdzie będzie mogła nauczyć się panować nad swoimi mocami. Trzecią postacią jest natomiast Sjenit - młoda dziewczyna, która pod opieką bardziej doświadczonego górotwora ma za zadanie pomóc nadmorskiemu miastu oczyścić zatokę z rafy oraz (co jest jej kolejnym zadaniem) zajść w ciążę, żeby zapewnić Fulcrum kolejnego posłusznego górotwora.

  "Pokładaj ufność w drewnie i w kamieniu, albowiem metal rdzewieje."
Każda z historii tych kobiet była interesująca i pokazywała wszystkie trudy i zmagania wiążące się z posiadania daru jakim jest górotwórstwo. Niezwykły styl pisania autorki sprawił, że czytając ani przez chwilę się nie nudziłam. Akcja, w której nie brak także nieoczekiwanych zwrotów, momentami pędziła bardzo szybko, przez co nie mogłam oderwać się od tej niesamowitej powieści. 

Pierwszą rzeczą jaka od razu przykuła moją uwagę i ogromnie mi się spodobała jest narracja w drugiej osobie liczy pojedynczej. W ten sposób dowiadujemy się tylko o wydarzeniach związanych z Essun, bo jeśli chodzi o pozostałe bohaterki to występuje już tutaj narracja trzecioosobowa.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Co prawda na początku czytanie szło mi trochę opornie, ale jak już przebrnęłam przez pierwsze rozdziały i poznałam wszystkie trzy bohaterki to było o wiele lepiej.  

Bardzo spodobały mi się także dodatki, które znajdziemy na końcu książki. W pierwszym dodatku znajduje się katalog Piątych Pór Roku zarejestrowanych przed i po założeniu Równikowego Stowarzyszenia Sanzedu, a w drugim słownik pojęć używanych powszechnie we wszystkich kwardonach Bezruchu. 

Podsumowując "Piąta pora roku" to oryginalna powieść z szybką akcją, niesamowitymi bohaterami i nietypową narracją.  Nagroda Hugo, którą otrzymała za nią N.K.Jemisin jest całkowicie zasłużona, więc jeśli macie ochotę sięgnąć po naprawdę dobrą fantastykę to ta książka jest właśnie dla Was. Serdecznie polecam!

 Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.
 
Pozdrawiam i życzę czytelniczego dnia, Wioleta.

10 komentarzy:

 1. Bardzo, bardzo chcę przeczytać "Piątą Porę Roku", wszystko w niej wydaje się fascynujące, a przede wszystkim intryguje mnie pomysł :) Recenzja tym bardziej zachęca, ale! Najpierw muszę przeczytać książki z ostatniego zamówienia, zanim zrobię kolejne...

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurcze, ta książka jest wszędzie :D Na szczęście mnie to zachęca jeszcze bardziej, zwłaszcza, że i tematyka, i opis idealnie wpasowują się w mój gust. No i jeszcze ta okładka... Nie mogę się doczekać, aż po nią sięgne <3
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze ^^)
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa lektura! Choć boje się po nią sięgnąć gdy jest mowa o przemocy wobec dzieci. Jestem bardzo wrażliwą osobą i czytanie takich rzeczy łamie mi serce.

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Z prawdziwa przyjemnością przeczytam tę książkę, chociaż słyszę o niej po raz pierwszy to wydaje się bardzo interesująca

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o niej wielee bardzo pozytywnych opinii, więc na pewno ją kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna książka, którą mam w planach przeczytać:)
  Pozdrawiam,
  http://uwielbiamlitery.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę, przede wszystkim za oryginalną rzeczywistość, którą stworzyła autorka, ale też mnogość wątków, które koniec końców bardzo zaskakują! Jestem ogromnie ciekawa, jak wypadnie drugi tom i czy zakończenie też będzie tak szokujące :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka jest już na mojej półce i czeka na swoją kolej :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nominowałam Cię do LBA :)
  Szczegóły na blogu.
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, na pewno odpowiem na nominacje :)

   Usuń

Dziękuję Wszystkim za komentarze, które tutaj pozostawicie. Zawsze staram się odwdzięczyć zarówno za komentarz jak i obserwację. Zależy mi na Waszej SZCZEREJ opinii, więc piszcie bez obaw. Nie zapomnijcie zostawić link do siebie, abym mogła bez problemu odszukać Wasze blogi. <3 Dziękuję, że jesteście.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.